Warszawskie Drzewo Roku 2024
Nasz Buk z parku Ulricha kandyduje w plebiscycie „Warszawskie Drzewo Roku 2024”. Weź udział w głosowaniu!
ZagłosujPoznaj historię drzewa z Parku Ulricha
Poznaj wyjątkowego mieszkańca Parku Ulricha, który skrywa zaskakującą historię pełną ananasów i innowacyjności. To dawny teren pokazowy gospodarstwa rodziny Ulrichów, który stanowi dziś pełną spokoju, zieloną oazę, dającą wytchnienie dla mieszkańców Woli i Bemowa oraz Ogrodów Ulricha - zrewitalizowanych dawnych szklarni, tworzących przestrzeń z licznymi restauracjami i placem zabaw.
To właśnie w Parku Ulricha rośnie wyjątkowy buk pospolity, nasz dumny pomnik przyrody. W otoczeniu różnorodnej zieleni, stoi pewnie niczym serce Parku Ulricha, pod którym chłodne ukojenie i moment oddechu znajdują wszyscy jego goście. Majestatyczne drzewo, które potrafi sięgnąć niemal 30 metrów, zachwyca i jest częścią wyjątkowej historii.
Czy wiecie, że historia tego miejsca sięga początków XIX wieku? Rodzina Ulrichów zbudowała pierwsze w historii Warszawy szklarnie z tropikalną roślinnością i owocami. Ale zacznijmy od początku. Historia Zakładów ogrodniczych „C. Ulrich” rozpoczęła się w 1805 roku, kiedy to 30-letni wówczas Jan Ulrich kupił działkę przy ul. Ceglanej (dzisiaj Pereca), by otworzyć pierwszy w Warszawie ogród handlowy. Hodował tam między innymi winogrona i brzoskwinie. Po śmierci Jana, ogrody przejął jego syn Krystian Jan Ulrich, który przygotowywał się do tej roli.
Z czasem silna urbanizacja miasta sprawiła, że postanowił on przenieść się z ulicy Ceglanej w nowe miejsce - do podwarszawskiej wsi Górce (dzisiaj dzielnica Wola w Warszawie). Jest to właśnie dzisiejszy teren, na którym znajduje się nasz bohater w sąsiedztwie Wola Parku.
To właśnie tutaj, na dzisiejszej Woli, znajdowało się wyjątkowe gospodarstwo, gdzie od hodowli kwiatów, aż po pierwsze żelazne szklarnie, w których hodowano egzotyczne owoce i tropikalną roślinność, w tym ananasy, został zasadzony nasz bohater – Buk pospolity! Park, w którym się znajduje, to dawny ogród pokazowy. Skupia on wiele różnych gatunków, często z dalekich stron. Przestrzeń ta służyła również edukacji podczas licznych warsztatów ogrodniczych i odpoczynku wśród nietypowego dla Warszawy krajobrazu. Nasz buk pospolity przez dziesiątki lat obserwował zmieniający się wkoło krajobraz: rozwój gospodarstwa, imponujące żelazne szklarnie, które powstały jeszcze przed budową wieży Eiffla, czy wspomniane ananasy, które w czasach przedwojennych były czymś niecodziennym. Ogrody Ulricha szybko stały się ulubionym miejscem rekreacji mieszkańców tej części Warszawy. Jednak w drugiej połowie XX wieku, po śmierci ostatniej właścicielki, upaństwowienie przedsiębiorstwa przyczyniło się do jego stopniowego upadku i ostatecznie zostało zlikwidowane.
Dziś nasz buk pospolity ponownie jest świadkiem wielu zmian w otaczającym go świecie. W pobliżu jego potężnych korzeni, powstała nowa linia metra i stacja: Ulrichów. A dawne gospodarstwo, jak kiedyś, stało się miejscem spotkań. W dawnym ogrodzie pokazowym, dzisiejszym parku, ponownie odbywają się liczne warsztaty edukacyjne, kino letnie oraz zajęcia sportowe. To przestrzeń tętniąca życiem. Nasz buk pospolity w Parku Ulricha na skraju historii i nowoczesności, wśród chaosu wiecznie ewoluującego miasta, stanowi ostoję niezłomnej przyrody.
Weź udział w głosowaniu!
Zagłosuj